Stěhování klavírů
Žádné komentáře u textu s názvem Stěhování klavírů23/03/2013 at 11:47Category:Stěhování v domácnosti
Přeprava klavírů patří do skupiny služeb, která vyžaduje použití speciálního zařízení a strojů. Přeprava objemných hudebních nástrojů je jedním z nejtěžších druhů nákladů. Klavír se skládá z těla větší velikosti, v rámci kterého je roztaženo mnoho kovových strun a mechanismus s kladívky, poháněných klávesami. Celý tento hudební mechanismus je křehký a náchylný k poškození a je velice hodnotný. Proto je důležité provádět nakládání přístroje pečlivě.
Klavíry, v závislosti na účelu a velikosti, jsou rozděleny na několik skupin: stolové – kompaktní přístroje s délkou „hrany“ do 1,5 m; kabiny – středně velké a mají délku „hrany“ až 1,8 m; koncertní – největší klavíry s délkou „hrany“ až 2,7 m. Hmotnost klavíru v závislosti na modelu sahá od 200 kg až po 800 kg.
Důležitým aspektem přepravy klavíru je předchozí důkladné zaznamenání aktuálního stavu klavíru – kláves, případných škrábanců a prasklin a dalších vad. Po dokončení přepravy musí proběhnout důkladná prohlídka. Při přepravě nejčastěji trpí nohy a úhly nástroje. Mějte na paměti, že přeprava raritního klavíru vás bude stát mnohem více.
Aby nedošlo k nechtěnému poškození, musí být přeprava klavíru provedena ve speciálním ochranném obalu. Nejspolehlivější obal je dřevěná krabice, ale tento druh ochrany se z několika důvodů prakticky nepoužívá. Jednak jsou často náklady na výrobu těchto obalů vyšší, než náklady na dopravu, navíc jsou rozměry těchto beden nepoužitelné pro drtivou většinu schodišť.
Jako další druh obalu může být použita bublinková fólie. Při sjednávání stěhování je třeba stěhovací firmu upozornit na to, že tento materiál budete potřebovat. Nicméně u tohoto typu obalu může dojít k jeho oslabení při manipulaci v úzkých prostorech, dveřích, rozích apod. Proto je vhodné pro zpevnění použít ještě kartonové proklady, které balení zpevní. Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné si taky předem projít trasu, kde bude klavír stěhován a případné ostré hrany také obalit. Kromě použití vhodného obalu je však velice důležité, aby přepravu prováděli zkušení a pozorní stěhováci, kteří mají s podobnými břemeny zkušenosti.
Před přepravou klavíru je vhodné odstranit klávesy a další kryty a nohy. Přepravu klavíru po klavírní místnosti je vhodné provést pomocí speciálního vozíku nebo přepravního stojanu.
Stěhování klavíru může být práce až pro 6 stěhováků, záleží na hmotnosti a rozměrech nástroje. Délka koncertních klavírů se může blížit 3 metrům a váha může podstatně přesahovat 500 kg. U takto těžkých klavírů je třeba použít speciální zdvihací zařízení, navijáky, kolejnice, popruhy a vozíky.
Nejkritičtější situace při stěhování klavíru nastávají ve chvíli, kdy prostory (především dveře a průchody) mají sníženou výšku, dále na úzkých nebo točitých schodištích, kvůli čemuž nelze klavír převážet pomocí manipulačního vozíku a je třeba jej za pomoci stěhovacích přenést ručně. V těchto stísněných prostorách navíc často není možné zapojit do stěhování plnohodnotně všechny stěhováky.
Nakládání do stěhovacího vozu je snazší, když má vozidlo hydraulické čelo, na které je klavír vyzvednut až na úroveň nákladového prostoru. Pomocí pevných stěhovacích popruhů je klavír přemístěn dovnitř nákladového prostoru, kde musí být pomocí speciálních popruhů a dalších spojovacích prvků řádně upevněn tak, aby se v průběhu přepravy neuvolnil a tím pádem nepoškodil.
Po dokončení přepravy a umístění klavíru na vyhrazené místo musí klavír stát několik dní v klidu. Následně je třeba jej naladit a až poté je připraven k dalšímu použití.