Uhelný kombajn – nový exponát Národního technického muzea
Žádné komentáře u textu s názvem Uhelný kombajn – nový exponát Národního technického muzea09/05/2013 at 10:59Category:Zajímavosti ze světa stěhování
Národní technické muzeum v Praze plánuje přibližně na červen 2013 otevření nové expozice ve 3. suterénu budovy. Nová hornická expozice bude zcela nově sestavena a jejím hlavním bodem bude masivní hornický kombajn.
Stěhování takového kombajnu je díky jeho rozměrům a hmotnosti velice náročné. Složitost přesunu navíc podstatně navyšuje fakt, že byl kombajn stěhován do 3. suterénu. Před stěhováním byl tedy rozmontován na několik částí, přičemž ta nejtěžší měla i tak váhu převyšující 5 tun. Pro novou hvězdu hornické expozice v hodnotě cca 25 milionů korun tak musela být sestavena speciální kolejová trať, po které byly jednotlivé díly spouštěny dolů. Kromě toho byla sestavena také další důlní konstrukce a závěsná drážka, např. i skrz výtahovou šachtu. Kvůli vysoké náročnosti stěhování prováděla celý přesun včetně všech přípravných prací v budově muzea Hlavní báňská záchranná služba Praha a.s., která má s takovými přesuny velké zkušenosti.
Tento moderní dvouválcový kombajn je určen pro dobývání uhelných slojí o nízké mocnosti. Vyroben byl přímo pro Národní technické muzeum, kterému byl následně věnován. Kromě samotného kombajnu byly muzeu věnovány také mechanizované výztuže a sada dopravníků. Celá tato souprava bude prezentovat aktuální vybavení dolů. V samotných dolech totiž nevládnou pouze krumpáče, ale stále více probíhá těžba díky moderním strojům a IT technologiím. Kombajn má velice moderní ovládání a je plný moderní elektroniky. Až po sestavení celého uhelného kombajnu se kolem začne dotvářet celá výstava. Pro zvýšení atraktivity celé expozice bude navíc kombajn napojen na proud, takže bude na ovládacích prvcích vidět diagnostika a procesy, které se dějí při ovládání kombajnu. Na kombajnu toho tak bude hodně svítit a pohybovat se.
V expozici technického muzea bude kromě moderních technologií k vidění celý vývoj báňské techniky již od jejích počátků z doby kolem roku 4000 př.n.l. až do současnosti. Nebude chybět ani rudný důl, který vždy lákal spoustu návštěvníků, dále fotografie z reálných důlních prostor a významných středověkých českých lokalit.